Już 7 lutego w nowojorskim domu aukcyjnym ruszy licytacja, która już dziś jest legendą. Unikatowe skrzypce Stradivarius na aukcji to wydarzenie nie tylko dla świata muzyki. Dlatego niezwykły instrument wzbudza ogromne zainteresowanie i wiele emocji, a szacowana cena sięga milionów. Najprawdopodobniej licytowane skrzypce zostaną najdroższym instrumentem na świecie.
Skrzypce Stradivarius na aukcji – historia instrumentu
Skrzypce Stradivariusa od wieków uchodzą za kwintesencję doskonałości lutniczej. Jednak ich unikalne brzmienie pozostaje tajemnicą nawet dla współczesnych naukowców. Jednym z takich niezwykłych instrumentów jest „Joachim-Ma Stradivarius”, który wkrótce trafi na aukcję z rekordową wyceną do 18 milionów dolarów. Stworzony w XVIII wieku przez Antonio Stradivariego, mistrza z Cremony, instrument pochodzi z jego legendarnego „Złotego Okresu” (1700-1720). Wówczas powstały najsłynniejsze skrzypce świata.

Wcześniej należał do Josepha Joachima, wybitnego XIX-wiecznego skrzypka i przyjaciela Johannesa Brahmsa. Niemal na pewno używał go podczas premiery słynnego „Koncertu skrzypcowego D-dur” w 1879 roku. Później jego właścicielem był Si-Hon Ma, absolwent New England Conservatory. Właśnie on przekazał instrument uczelni z myślą o wsparciu przyszłych pokoleń muzyków. Czy można sobie wyobrazić bardziej niezwykłą podróż dla jednego instrumentu? Od rąk wielkich wirtuozów po sale aukcyjne, gdzie jego wartość liczona jest w milionach? Dlatego skrzypce Stradivarius, które są na aukcji są legendą, jakich niewiele na świecie.
Unikatowy instrument
Skrzypce Stradivariusa to prawdziwe dzieła sztuki lutniczej. Dlatego jest cenione zarówno za niezwykłą jakość dźwięku, jak i rzadkość. Szacuje się, że do dziś przetrwało około 600 instrumentów wykonanych przez Antonio Stradivariego. Większość pozostaje w rękach muzeów, fundacji i prywatnych kolekcjonerów. Ich ceny na aukcjach osiągają zawrotne kwoty – rekord należy do „Lady Blunt”, sprzedanych w 2011 roku za 15,9 miliona dolarów.
Niemniej „Joachim-Ma Stradivarius” może ustanowić nowy historyczny pułap, sięgając nawet 18 milionów. Wyjątkowość tych skrzypiec wynika z doskonałej konstrukcji, użycia najwyższej jakości drewna oraz tajemniczego lakieru. To on, zdaniem ekspertów wpływa na ich niepowtarzalne brzmienie. Do tego dochodzi legenda samego Stradivariego i fakt, że na jego instrumentach grali najwięksi wirtuozi, od Niccolò Paganiniego po Itzhaka Perlmana. Czy można się więc dziwić, że skrzypce te są bezcennym skarbem kultury?
Aukcja skrzypiec Stradivarius – szczegóły
Aukcja wyjątkowych skrzypiec Stradivariusa, znanych jako „Joachim-Ma Stradivarius”, odbędzie się 7 lutego 2025 roku w Nowym Jorku, w ramach prestiżowego Masters Week organizowanego przez dom aukcyjny Sotheby’s. Instrument, datowany na XVIII wiek i pochodzący z „Złotego Okresu”, przekazało na sprzedaż New England Conservatory. Dlatego dochód z aukcji zasili fundusz stypendialny uczelni. Cena szacunkowa skrzypiec wynosi od 12 do 18 milionów dolarów.
Przed licytacją skrzypce wystawiono na publiczny pokaz w Londynie, Hongkongu i Nowym Jorku. Oczywiście wzbudziły ogromne zainteresowanie kolekcjonerów, instytucji muzycznych oraz pasjonatów lutnictwa. Czy to właśnie ten instrument pobije dotychczasowy rekord sprzedaży Stradivariusa, ustanowiony przez „Lady Blunt” w 2011 roku?
Redaktor Luxury News
Consulting Premium
źródło: sothebys.com
Firma: Sothebys