Listopad to czas wyjątkowych smaków – miesiąc, w którym gęsina króluje na polskich stołach. Uznawana za arystokrację w świecie drobiu, gęsina łączy wyrafinowany smak z wartościami zdrowotnymi, dlatego idealnie wpisuje się w luksusowe trendy kulinarne. W Polsce, szczególnie 11 listopada, w dzień św. Marcina, tradycja spożywania gęsiny nabiera wyjątkowego znaczenia, a Chef Andrea Camastra, zdobywca gwiazdki Michelin inspiruje do odkrywania tego dania na nowo.
Królowa Drobiu i Smaków
Bogaty smak, mięso o doskonałej konsystencji i zdrowotne właściwości to wyróżniki gęsiny. Polska, będąca jednym z największych europejskich producentów tego wyjątkowego mięsa, dopiero niedawno zaczęła na nowo doceniać jego walory. „W przeszłości gęś była ptakiem królewskim, symbolem luksusu, jednak z czasem jej popularność zmalała,” wyjaśnia Camastra. „Dziś, tak jak udało się to zrobić z gołębiem, warto sprawić, by gęsina powróciła na nasze stoły jako danie pełne smaku i elegancji.”
Gęsina w polskiej tradycji
Polska tradycja kulinarna ukazuje gęsinę jako danie na specjalne okazje. „Najlepsza gęsina jest na św. Marcina” – mówi stare polskie przysłowie, które przypomina o celebracji tego wyjątkowego mięsa. W przeszłości gęsinę przygotowywano na różne sposoby, od klasycznego pieczenia po wytapianie smalcu, który był stosowany jako naturalny lek na przeziębienia i bóle stawów, a nawet jako kosmetyk. Camastra przypomina o polskich korzeniach tego dania i jego bogatej historii, jednocześnie inspirując do odkrywania nowych sposobów serwowania gęsiny.
Sekrety w przygotowaniu gęsiny
Zapytany o nietypowe przyprawy, które nadają gęsinie głębię i charakter, Chef Camastra dzieli się swoimi tajemnicami: „Gęsina świetnie komponuje się z jagodami jałowca, anyżem gwiazdkowym, liśćmi laurowymi, a także z kakao w proszku.” Dodatek kakao nadaje potrawie wyjątkowej głębi, wprowadzając nutę gorzkiej czekolady, która doskonale współgra z intensywnym smakiem mięsa. Pomimo doskonałego jakościowo mięsa, gęsina wymaga właściwego przygotowania. „Jednym z najczęstszych błędów jest przegotowanie piersi” tłumaczy Camastra. Zaleca, by piersi podawać w stanie bardzo różowym – tylko wtedy zachowują swoją naturalną delikatność i soczystość.
Zapraszamy do stołu, gdzie tradycja spotyka fine dining, a smak przenosi nas w świat prawdziwie luksusowej polskiej kuchni
Chef Andrea Camastra przypomina o kulinarnym potencjale gęsiny, inspirując do odważnych połączeń smaków i innowacyjnego podejścia, które tworzą nowe standardy w polskiej kuchni. Inspirując się polską tradycją, ale dodając jej nowoczesności, zaprasza gości do świata, gdzie gęsina staje się symbolem elegancji i wyrafinowania.
—
Andrea Camastra – jeden z najbardziej utalentowanych i uhonorowanych szefów kuchni w Polsce i na świecie. Były właściciel restauracji Senses, pięciokrotnie uhonorowanej gwiazdką Michelin za sprawą autorskiego polsko-włoskiego menu. Senses jako pierwsza restauracja w Polsce znalazła się także na prestiżowej liście 50 Best Discovery. Od 2015 roku członek „Oxford Encyklopedia Osobistości Rzeczpospolitej Polskiej” – tytuł przyznany mu za całokształt dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie kulinarnej, a obecnie również magister Uniwersytetu Oxford. Propagator nowatorskiej techniki gotowania „note-by-note” (nuta-po-nucie), która sięga po czyste związki, ekstrakty oraz pojedyncze cząstki smaków i zapachów, pozyskiwane z naturalnie występujących w przyrodzie składników. Prof. Hervé This, twórca kuchni molekularnej, uznał Andrea Camastrę za następcę legendarnego Ferrana Adrii z restauracji El Bulli. W 2015 r. uznany przez przewodnik Gault&Millau Polska za „Szefa Kuchni Przyszłości”, a w 2017 r. za „Szefa Kuchni Roku”. Andrea Camastra znalazł się również na liście 100 Best Chefs in the World 2019 wg. prestiżowego francuskiego magazynu „Le Chef”. W roku 2020 rząd Republiki Włoskiej i włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych umieściły Andreę Camastrę na liście najbardziej utalentowanych i odnoszących największe sukcesy włoskich profesjonalistów na scenie międzynarodowej ostatniego stulecia.
Pycha!
Z kakao? Ciekawe…
Byłam, świetne miejsce.