Zmiany w wielkich domach mody ciąg dalszy. Niedawno Donatella Versace ogłosiła, że odchodzi i ustępuje ze stanowiska dyrektora kreatywnego domu mody. W chwilę potem Sabato de Sarno poinformował, że w połowie 2025 roku rezygnuje ze współpracy z Gucci. Marka zmienia dyrektora kreatywnego. Gucci z Demna Gvasalia u sterów zmieni oblicze włoskiej mody? Równocześnie warto zapytać, czy wyciągnie firmę z kłopotów finansowych?
Demna Gvasalia u sterów Gucci
Czy Gucci właśnie wkroczyło w nową, kontrowersyjną erę? Ogłoszenie Demny Gvasalii jako nowego dyrektora kreatywnego marki wywołało burzę spekulacji. Dlatego wielu znawców mody i dziennikarzy zastanawia się, czy jego dystopijna, streetwearowa estetyka pasuje do domu mody, który przez lata balansował między klasyką a ekstrawagancją? Dodatkowo zastanawia, dlaczego Kering zdecydowało się na tak radykalną zmianę po dwóch latach poszukiwań ponadczasowej elegancji? Czy Gucci pod rządami Demny stanie się jeszcze bardziej awangardowe. Czy wręcz przeciwnie – odnajdzie nową definicję luksusu? Jednak jedno jest pewne – świat mody z niecierpliwością czeka na pierwsze kolekcje, które pokażą, w jakim kierunku zmierza ten legendarny włoski dom mody.
Kim jest projektant
Demna Gvasalia – buntownik, wizjoner, mistrz dekonstrukcji. Czy to właśnie on zapisze nowy rozdział w historii Gucci? Pochodzący z Gruzji projektant przez lata budował swoją pozycję jako rewolucjonista mody, z powodzeniem przekształcając Balenciagę w jeden z najbardziej pożądanych i komentowanych domów mody na świecie. Czy jego eksperymentalne podejście, dystopijne inspiracje i odwaga w przełamywaniu granic estetyki odnajdą się w świecie włoskiego luksusu? Jego doświadczenie obejmuje współpracę z Maison Margiela, Louis Vuitton i Vetements – marką, którą sam stworzył, zmieniając definicję streetwearu. Teraz Demna Gvasalia staje na czele Gucci. Czy wprowadzi markę na zupełnie nowe, nieprzewidywalne tory? A może znajdzie równowagę między awangardą a ponadczasową elegancją? Jedno jest pewne – Demna nie boi się ryzyka. Zatem Gucci pod jego kierownictwem może stać się jeszcze bardziej zaskakujące, prowokujące i wyznaczające kierunki mody włoskiej na kolejne dekady.
Pozycja i kondycja Gucci na rynku
Gucci, ikona luksusu i jeden z filarów imperium Kering, zmaga się obecnie z wyzwaniami. Te wyraźnie odbijają się na jego wynikach finansowych. Dlatego w czwartym kwartale 2024 roku marka zanotowała spadek przychodów o 24 procent, co było nawet gorszym wynikiem od prognozowanych 23 procent. W skali całego roku sprzedaż marki skurczyła się o ponad 10 procent. Jednocześnie jej udział w zyskach operacyjnych Keringu, choć nadal dominujący, staje się coraz bardziej zagrożony.
Dla porównania, w latach świetności za kadencji Alessandro Michele, Gucci generowało prawie 10 miliardów euro rocznych przychodów. Wówczas był jednym z najszybciej rosnących luksusowych brandów na świecie. Czy nominacja Gucci dla Demny Gvasalii okaże się przełomowym momentem. Może przywróci marce dawną chwałę? A może jego kontrowersyjna i awangardowa estetyka odstraszy tradycyjnych klientów i narazi dom mody na dalsze straty? W czasach, gdy konkurenci, tacy jak Louis Vuitton czy Hermès, odnotowują stabilne wzrosty, Gucci musi odnaleźć równowagę między ekskluzywnością a innowacyjnością. Czy Demna Gvasalia i Gucci zdołają wykreować nową wizję? Taką, która połączy modową prowokację z komercyjnym sukcesem?
Redaktor Luxury News
Joanna Baran
Firma: Gucci