Kluczowe zmiany przepisów i zasad nabywania przez obcokrajowców nieruchomości na Cyprze Północnym lada dzień wchodzą w życie. Wprowadzają możliwość nabywania większej ilości nieruchomości inwestycyjnych przez jedną osobę, co spowoduje jeszcze większy popyt i zachętę dla inwestorów.
My sami mamy sporo zapytań na temat tego ile nieruchomości obcokrajowiec może zakupić,czy kupuje się udziały w gruncie i w jaki sposób to zabezpieczyć. Te przepisy jeszcze lepiej uregulują tą kwestię, jednocześnie wywoła większy popyt na rynku, co spowoduje podwyższenie cen apartamentów. Większe zainteresowanie, to zawsze finalnie wyższa cena – zauważa Szymon Darznik, współwłaściciel inwestycjenacyprze.pl, i dodaje:
Czynnikiem wpływającym na kolejne przyrosty cen inwestycji w następnych latach, są zmiany miejscowych planów zagospodarowania. W niektórych gminach nowe MPZP mocno ograniczają i tak już okrojone możliwości budowy na danym terenie. Głównym czynnikiem jest zapis o powierzchni biologicznie czynnej, która dla każdej działki musi wynosić min. 35, a nawet 45 proc.
Ograniczenia w prawie budowlany ciosem w kieszeń inwestora
Wysokość zabudowy także zostanie ograniczona. W efekcie w miejscach, gdzie budowano wieżowce po 30 pięter teraz można będzie postawić do 8-9 pięter. W miejscach, gdzie można było mieć 3 kondygnacje plus tak zwany loft, czyli kondygnacja, która była około 2 metry wyższa niż standardowa przez to, że miała antresole, teraz będziemy mogli budować do poziomu dwukondygnacyjnych budynków już bez antresoli. To powoduje, że metrów adaptowanych na gruncie można zabudować mniej.
Koszt wytworzenia tego metra stał się wyższy także poprzez podniesienie najniższej pensji krajowej oraz podniesienie podatków dla deweloperów. Metr kwadratowy mieszkania już w samym wytworzeniu będzie o wiele droższy i będzie go po prostu mniej na rynku – opisuje plany zmian Szymon Darznik. To ciągnie ze sobą kolejne wzrosty, kolejne podwyżki ceny gotowego metra kwadratowego dla inwestora i tak samo podniesie zainteresowanie osób kupujących, gdy pewnie z opóźnieniem dostrzegą nadchodzącą okazję i zmieniające się przepisy, o których wspominam – dodaje.
Inwestorzy chcą więcej i więcej
Do tej pory przepis stanowił o tym, że jeden obcokrajowiec ma prawo nabyć jedną nieruchomość w pełnej własności gruntowej, stricte jedną jednostkę na swoje imię i nazwisko. Trzeba było nieźle kombinować i rozgrywać to w taki sposób, że nasi inwestorzy, którzy chcieli nabywać więcej nieruchomości, musieli je po prostu przepisywać np. na swoich bliskich. Od momentu wejścia nowych przepisów ten problem znika.
Każdy z inwestorów będzie mógł nabyć więcej niż jedną nieruchomość. Jedynym haczykiem w całej układance jest to, że aby nabywać większą liczbę nieruchomości, inwestor musi nabyć pierwszą nieruchomość, jaką ma na wyspie w pełnej własności na cele mieszkaniowe. To nie znaczy, że nie będzie mógł jej wynajmować. Każdą kolejną będzie mógł nabywać na siebie jako dom wakacyjny. Takie domy mają o wiele korzystniejszą stawkę podatkową w chwili zarejestrowania i opłacenia podatków za ich nabycie.Te podatki mają być znacznie obniżone, a ich wysokość stanowiła też pewną przeszkodę dla naszych inwestorów – tłumaczy Szymon Darznik, inwestycjenacyprze.pl.
Dodatkowo takie nieruchomości będą w pełni zabezpieczone poprzez dokonanie rejestracji w odpowiednim departamencie. Inwestor będzie pewien, że deweloper jest sprawdzoną, zarejestrowaną jednostką z licencją, która może wykonywać tego typu budowle i je sprzedawać, wszystkie tytuły własności gruntów są uregulowane, inwestycja jest zgłoszona do urzędu. Inwestor nie będzie musiał wszystkich procedur przechodzić sam. W naszym przypadku to my te procedury wdrażaliśmy za inwestora – sprawdzaliśmy grunty, licencję deweloperów ich kondycje finasową itp. Teraz tak naprawdę będzie to się działo z automatu – wyjaśnia.
Koniec sporu terytorialnego początkiem nowej ery na Cyprze
Ważnym czynnikiem wpływającym na nastroje inwestorów jest zmieniająca się narracja, jeśli chodzi o temat podziału wyspy – zakończenie sporu między jedną a drugą częścią. Tak naprawdę już to finalnie zrobił Europejski Trybunał Praw Człowieka, odrzucając kolejny wniosek, jaki złożyła część południowa o ponowne rozpatrzenie co do wysokości roszczeń.
Zarządzono odszkodowania dla jednej, jak i drugiej strony, co powoduje tak naprawdę ostateczne zamknięcie i wyczerpanie legalnej drogi prawnej określonej w ustawie – opisuje Szymon Darznik, i dodaje: Jeśli chodzi o jakikolwiek rozstrzyganie sporu na poziomie rządowym, jedyną drogą, z której może skorzystać strona południowa, jest złożenie wniosku do strony północnej, czyli do Tureckiej Republiki Cyprów Północnego, której strona południowa nie uznaje. Natomiast składając taki wniosek, musiałaby automatycznie tę stronę uznać, co znowu prowadzi do tego, że całkowicie wyłączyłoby jakiekolwiek dalsze roszczenia tej strony. I tu koło się zamyka.
Ta sytuacja prowadzi do takiego impasu, z którym część południowa musi się pogodzić z uznaniem części północnej, co wywołało kolejne czynności, takie jak negocjacje obu stron z udziałem także prezydenta części Południowej, Północnej oraz Turcji odnośnie otwierania kolejnych przejść granicznych, podpisania porozumień przy współpracy na wyspie obu stron, np. w przypadku, kiedy zadziałyby się jakiekolwiek zagrożenia naturalne czy kataklizmy na jednej jak i na drugiej stronie.
Dobra naturalne kluczem do sukcesu inwestycyjnego! SUROWCE!!!
Kolejny gamechanger na rynku to odnalezione złoża gazu, których beneficjentem jest zarówno część północna, jak i południowa oraz Turcja. Złoża znajdują się na wodach terytorialnych Cypru i właśnie Turcji. Poczynione już ustalenia mówią o rozpoczęciu wydobycia w 2027 roku oraz budowie na północnej części wyspy hub-a przesyłowego tych złóż między innymi do Turcji. Strona turecka przesyłać więc będzie kolejne miliardy euro, aby rozbudować infrastrukturę na Cyprze Północnym, aby zabezpieczyć swój biznes i zabezpieczyć te tereny.
To przyciągnie kolejnych inwestorów – zapewnia Szymon Darznik, po czym dodaje: Firmą, która będzie brała udział w eksploatacji czy eksplorowaniu tych złóż jest amerykański Exxon. Są to ogromne pieniądze i tak naprawdę na tej sytuacji swoje korzyści odniesie każda ze stron, nie tylko Południowy czy Północny Cypr, ale też Stany Zjednoczone i Europa. Eksploatacja tych złóż ma zastąpić import rosyjskiego gazu do Europy – teraz to oczko w głowie rządzących!
Czas gra na niekorzyść inwestorów
Na ten moment na Cyprze Północnym już widać większe zainteresowanie gruntami, inwestycjami, również ze strony obywateli Turcji. Mowa o dużych inwestorach, którzy wykupują całe połacie gruntów pod budowę kasyn, hoteli oraz resortów. A kiedy do gry wchodzi taki kapitał, to zdecydowanie wpływa on na rozwój całej gospodarki, nie tylko rynku stricte hotelarskiego, ale tego co dzieje się dookoła – zarówno infrastruktury, jak i zwiększonego zainteresowania tym kierunkiem turystycznym.
Statystyki mówią z resztą o stałym wzroście liczby turystów rok do roku. Przykładem może być choćby lotnisko na części północnej, w Ercan – jest to nowoczesne lotnisko, niedawno rozbudowane. Już teraz jest największym lotniskiem na całym Cyprze i obsługuje 4 mln lotów rocznie. Ponadto kilka linii lotniczych zapowiedziało, że zaczną obsługiwać połączenia z Europą, co jeszcze bardziej zwiększy ruch turystyczny oraz zainteresowanie tą częścią Cypru przykładem może tu być polski LOT oraz operatorzy jak wakacje.pl, które dołączyły do oferty Cypr Północny– przyznaje Szymon Darznik.
Kryptowaluty – wejście na HOSSIE w 2025 roku!
Na Cyprze Północnym legalnie można zakupić nieruchomość za krypto waluty mamy kolejkę inwestorów, którzy już dziś rezerwują nieruchomości aby zrealizować swoje zyski z KRYPTO w sposób, który nie będzie generował dla nich strat na podatku kapitałowym a jednocześnie pozwoli zachować im anonimowość.
To bardzo silna grupa ludzi, która dodatkowo napędzi ceny i rynek! I jeden z ostatnich i najważniejszych czynników, które w niedalekiej przyszłości zmienią rynek nieruchomości inwestycyjnych na Cyprze Północnym – z dużą dozą prawdopodobieństwa, w przyszłym roku, zaczną być oferowane pierwsze produkty kredytów hipotecznych dla obcokrajowców, którzy będą chcieli zainwestować na wyspie i sfinansować budowę kredytem hipotecznym. To spowoduje ogromny wystrzał cen i ogromne wzrost zainteresowania. Do gry wejdą ci, którzy nie mieli wystarczającej gotówki na to, aby tu zainwestować oraz ci, którzy czuli zbyt duże ryzyko odnośnie inwestowania swoich pieniędzy właśnie w tej lokalizacji. Mowa tutaj o wkładzie własnym rzędu 30-35% oraz kredycie na budowę.
Dobrze wiemy, że na każdym rynku, kiedy wchodzą kredyty bankowe, ceny nieruchomości rosną 10-15%, czasem 20% rok do roku. Tym bardziej na tej części wyspy, gdzie rynek takich produktów jeszcze nie zna, a wszystko oparte było do tej pory o gotówkę. Jesteśmy przekonani, że rynek nieruchomości na Cyprze Północnym znacząco urośnie w najbliższych latach i teraz jest najlepszy moment do tego, aby zainteresować się tym tematem – podsumowuje.