Nowe rozwiązania architektoniczne oraz przemyślany wystrój są coraz częściej widziane w miejscach pracy, nowoczesnych biurach. Co jednak ze szkołami? Miejscem, gdzie młodzież spędza tak dużą część dnia? Czy da się je zaprojektować w taki sposób aby wspierały rozwój i naukę? Jak może wyglądać placówka w której przebywanie to prawdziwa przyjemność?
Na warszawskim Wilanowie znajduje się prawdziwa architektoniczna perełka, jaką jest Akademeia High School, prywatne liceum. Za projekt odpowiada nagradzane biuro projektowe Medusa Group. Sam budynek otrzymał Grand Prix w plebiscycie European Property Award 2019 – 2020, jedną z najważniejszych nagród branży nieruchomości. Wcześniej nagrodzony został PLGBC Green Building Award 2017 za najlepszy ekologiczny budynek precertyfikowany w konkursie Towarzystwa Budownictwa Polskiego. Otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy 2017 w kategorii Najlepszy Budynek Służby Publicznej. Budynek nominowany był do Nagrody im. Miesa van der Rohe, czyli jednego z najbardziej prestiżowych architektonicznych wyróżnień. Do liceum trafił także Certyfikat LEED „Platinum” za projekt o niskim zużyciu energii i zrównoważone wykorzystanie materiałów budowlanych, w tym materiałów pochodzących z recyklingu i nietoksycznych materiałów lokalnych.
– Architektura powinna stymulować, inspirować i dawać uczniom poczucie bycia w wyjątkowym miejscu. Taki był nasz cel przy tworzeniu idealnego miejsca dla naszych uczniów od materiałów po urządzanie. Dążyliśmy do tego aby zaprojektować budynek, jego wnętrza i wyposażenie w taki sposób, by pasowały do naszej filozofii edukacyjnej – dialogu, interdyscyplinarności i kreatywności. I wiemy, że to się udało. Istotne było także aby miejsce nie tylko maksymalnie wspierało rozwój i współpracę ale także umożliwiało odpoczynek i integrację – mówi dr Karolina Watras, Dyrektor Akademeia High School.
Najnowocześniejszy budynek szkolny w Polsce
W Akademeia High School uczniowie korzystać mogą z najnowocześniejszego budynku szkolnego w Polsce, wyposażonego w pracownie tematyczne, halę sportową oraz liczne pomieszczenia do pracy indywidualnej i grupowej. Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratoria biologii, chemii i fizyki zaprojektowane zostały we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi. Uczniowie podczas zajęć artystycznych mają do dyspozycji pracownię plastyczną o powierzchni 100m2 przystosowaną do zajęć z malarstwa, grafiki i rzeźby, salę muzyczną oraz ciemnię.
– W przestronnych salach lekcyjnych na maksymalnie 12 osób znajdują się innowacyjne stoły Harknessa, gdzie uczniowie aktywnie uczestniczą w dyskusjach z nauczycielem i kolegami wokół owalnego stołu. Jest to klucz do realizacji głównego aspektu naszej filozofii nauczania – dialogu – dodaje Karolina Watras.
Ponadto w budynku znajduje się aula ze sceną teatralną, gdzie wystawiane są musicale i przedstawienia przygotowane przez uczniów, hala sportowa przystosowana do różnych dyscyplin, stołówka w stylu młodzieżowej restauracji i kawiarnia studencka. Dumą szkoły jest ogród na dachu, czyli ponad 1000 m2 przepięknej zieleni i ziół. Uczniowie korzystają także z pięknego dziedzińca, gdzie, poza boiskami sportowymi, znajdziemy również dedykowane przestrzenie do nauki na świeżym powietrzu.
– Inspirująca architektura, z którą nasi uczniowie mają styczność, skłoniła wielu z nich do podjęcia studiów architektonicznych na najbardziej renomowanych uniwersytetach, w tym University of Cambridge i University College London w Wielkiej Brytanii – informuje Dyrektor Akademeia High School.